A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě. | Read Eat and Live

A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.

Pomalu, ale jistě, i já začínám číst knížky z maturitního seznamu. Jednou z prvních, která mě na první pohled zaujala, byla právě od Ernesta Hemingwaye, Komu zvoní hrana. Název, inspirovaný verši Johna Donneho mě, ani nevím proč, natolik okouzlil, že jsem si půjčila knížku a dala se do čtení. 
A vůbec toho nelituji.


Jedná se o válečný román z období španělské války, které se Hemingway účastnil jako reportér a byl jí, stejně jako první světovou válkou, hodně ovlivněn. Hlavně tímto faktem se řadí v americké literatuře ke ztracené generaci, v níž měl své místo třeba i autor Velkého Gatsbyho, Francis Fitzgerald. I jeho další díla byly ovlivněny válkou a jeho zážitky. Napsal například Fiestu, Sbohem armádo a mnoho dalších, ovšem největšího úspěchu se dočkala jeho poslední novela, Stařec a moře, za níž obdržel Nobelovu cenu za literaturu.

Další věc, specifickou pro Hemingwaye je jeho styl psaní, často označován jako metoda ledovce. Vynechává všechny nepodstatné detaily a jeho věty jsou strohé, bez několika stránkových popisů. Zřejmě ve snaze více čtenáře vtáhnout do děje se zaměřuje hlavně na přímé řeči, v nichž se hojně objevuje vojenský slang a španělská slova (s čímž jsem chvílemi měla problém). Typicky Hemingwayovské byli i jeho postavy. Ve většině jeho děl je hlavní postavou odvážný, mužný a inteligentní muž vedoucí často nebezpečný život.

"Na druhé straně hor je spousta lidí, kteří tam dříve nebyli. Odkud jsi ty?""Z Avily. Co budeš dělat s tím dynamitem?""Vyhodím do povětří most.""Který most?""To už je moje věc."

V románu Komu zvoní hrana je tímto mužem Robert Jordan, americký dobrovolník bojující v republikánské armádě. Jakožto dynamitník je vyslán vyhodit most nedaleko Segovie. Přidělený průvodce Anselmo ho zavede k partyzánské skupině, skrývající se v jeskyni v horách, vedené Pablem, která má Robertovi s úkolem pomoct. Zde po dobu tří dnů plánuje s ostatními způsob, jakým most vyhodí. Nebyl by to ale román, kdyby se náš hlavní hrdina nezamiloval do nevinné dívky Marie. Vzhledem k událostem těchto dnů v okolí mostu, Robert si uvědomuje, že plán nemusí vyjít a mohou být zabiti. Je však odhodlaný úkol i přesto provést. Díky Marii se snaží po ty tři dny prožít celý svůj život. 

"Cítil, jak mu na jehličnaté lesní půdě buší srdce."

Tímto ale téma "děj" ukončuji, jelikož nikoho nechci ochudit o šok, jímž autor obdaroval snad každého čtenáře této knížky. Upřímně, pokud by existovalo vězení pro literární zločince, s chutí bych tam Hemingwaye poslala a držela ho v těch nejhorších podmínkách. To čeho se dopustil, ugh... Minimálně několik dní jsem se z toho vzpamatovávala. Kdybych měla napsat seznam knih s nejhorším koncem, Komu zvoní hrana by se vyjímala na přední pozici a hned za ní Allegiant od Veronici Rothové. 

Aby si ale někdo nemyslel, že tuto knížku hodnotím negativně, tak upozorňuji, že je tomu naopak. Právě tím koncem se Hemingway liší od ostatních autorů, právě tím na mě tak zapůsobil a postaral se o to, že na román Komu zvoní hrana nikdy nezapomenu. Zřejmě jsem odsouzená nadosmrti přemýšlet nad tím, co se mohlo stát dál. 

A já za to Hemingwaye miluji a nesnáším zároveň.

Co možná nevíš:

 • román byl inspirací pro kapelu Metallica, která složila píseň For Whom The Bell Tolls
 • v dětství hrál Hemingway na violoncello a boxoval
 • ke konci svého života Hemingway trpěl depresemi a pravděpodobně se zastřelil

Nikol

Unknown

2 komentáře:

 1. Panejo! Zrovna dneska za mnou přišla babička, že mi přesně tuhle knihu sehnala. Už se těším, až se do ní začtu, často jsem ale slyšela, že se prý bohužel špatně čte, tak jsem zvědavá, co je na tom pravdy. Každopádně je to pěkná náhoda, že jsem na Tvůj článek narazila v den, kdy se mi taky dostala do ruky :)))
  Jinak - máš krásný design!
  Dede | my-pucking-life.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji přečíst co nejrychleji, a pak mi dej vědět, jestli tě Hemingway naštval stejně jako mě :D Já teda nikde neslyšela, že se to čte špatně... naopak mi tenhle styl psaní docela sedí, ale kdo ví, třeba jsem jedinná :)
   A moc děkuji, udělalo mi to radost :))

   Vymazat