After all this time? | Read Eat and Live

After all this time?


Den, kdy dosáhnu plnoletosti (nikoli dospělosti), se nezadržitelně blíží a to mě nutí k mnoha úvahám. Skutečně budu muset dát sbohem svému dětství? Budu se muset chovat dospěle? Změnit své dosavadní aktivity?

Abych řekla pravdu, nevím (a možná ani nechci vědět), jak to všechno bude. Co ale vím jistě, je ta skutečnost, že minimálně jedna velká a důležitá kapitola předešlého života se nezmění. Budu se k ní moct vždycky vrátit a opět si na chvíli prožít dětství. Přelouskat více jak milion slov. Přes tři tisíce stránek. Sto devadesát devět kapitol. Osm filmů. Sedm knížek. Jeden příběh.

Harry Potter.


Fenomén nejen mojí generace. Příběh sirotka, kterého z mizerného života u příbuzných vysvobodí dopis – na který už nějaký ten pátek čekám a i já – ze školy čar a kouzel v Bradavicích. Jeho osudy po nástupu do školy a zjištění pravdy o mrtvých rodičích a jejich vrahovi. Nechybí nám drama, akce, vtipné chvilky ani momenty vzteku a zoufalství!

To všechno obsahuje sedm knížek (a osm filmů, jak je zmíněno i výše), z nichž první byla i přes prvotní komplikace vydaná roku 1997 (takže slaví osmnáct společně se mnou, osud prostě) a poslední v roce 2007. Všechny dohromady kromě toho, že vymyly mozky maníkům jako jsem já, udělaly z autorky Joanne Rowlingové, která předtím žila na sociálních dávkách, multimilionářku. Říká se o nich, že naučily děti číst, údajně i zvýšily zájem mladých o internátní školy. Dá se tak říci, že i v našem světě se vyplnila slova profesorky McGonagallové z prvního dílu.

„Bude slavný – stane se z něj legenda – vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se dnešnímu dni jednou říkalo Den Harryho Pottera – o Harrym se budou psát knihy – každé dítě v našem světě bude znát jeho jméno!“ 

Já sama jsem knížky četla více než pětkrát a podobně jsem na tom i s filmy. Kdekdo by řekl, že už by to mohlo stačit. Mohla bych se toho vzdát, mé tělo by nemuselo přehnaně reagovat pokaždé, když slyší některé z těch dobře známých slov. Harry Potter. Bradavice. Kouzla. Čáry. Nebelvír. Draci...

Haha. Ne. I po těch letech vždycky ožiju, když se o HP někdo baví, a dostávám záchvaty agresivity, když někdo řekne, že je to kravina. Jak někdo může nemít rád Harryho Pottera (nemluvím o postavě, samosebou, ta může být někomu nesympatická, i já mám jiného oblíbence)?!

Příběh o brýlatém čaroději, jeho svět kouzel, je zkrátka mou srdcovou záležitostí. Miluju ho, bráním si ho, nepustím se ho. A pokud je mezi vámi někdo, kdo ho náhodou nečetl/neviděl/nečetl a neviděl, radím vám, abyste to napravili. O mnoho totiž přicházíte.

Nakonec už přidám jen fotku oné série:


pár moc zajímavých faktů:

1) První díl autorce odmítlo hned několik nakladatelství. V jednom jí dokonce řekli, že knížky pro děti ji neuživí.

2) Knihy o HP byly přeloženy do 67 jazyků.

3) Nápad na příběh dostala autorka při cestě vlakem z Manchesteru do Londýna.

4) Joanne byla při vydání prvního dílu nucena použít pseudonym J. K. Rowling, aby nebylo tak zjevné, že autorkou knih je žena.

5) Na přelomu tisíciletí byla autorka nařčena Nancy Stoufferovou z plagiátorství. Soud po letech rozhodl ve prospěch Rowlingové.

a rozloučím se oním magickým: Always.

Lenička

nevim

8 komentářů:

 1. Síce mám k osemnástym narodeninám, a teda aj k dospelosti ešte nejaký ten čas, často sa ku mne od ostatných ľudí dostanú zvláštne, udivené reakcie na moju obsesiu s príbehom chlapca, ktorý prežil.

  Vždy si poviem, že jediným vysvetlením môže byť iba ich nedostatočná informovanosť. Nevedia, čo všetko sa z kníh človek môže naučiť, či už má rokov desať alebo tridsať. Nevedia, ako jednoducho sa dá stratiť v stránkach, ktoré na čitateľa priam dýchajú mágiou a ideálnym svetom. Kto by sa do nich nechcel čo i len na pár minút ponoriť a zabudnúť na úlohy, povinnosti a zahodiť starosti za hlavu? Iba hlupák by takú ponuku odmietol. Iste to nie je jediný typ kníh, pri ktorých sa dá tento opis použiť – no pre mňa osobne napríklad také milostné romány sú až príliš... reálne. Nedokážem sa pri nich odpútať od reality, neustále mi ju pripomínajú. Harry Potter má to svoje osobné "čaro" (doslovne), čo človeka proste nepustí ani po niekoľkých prečítaniach, pozretiach.

  Dúfam, že HP generácia bude ešte dlhé roky prežívať a aj dnešné vyrastajúce deti majú možnosť okúsiť túto nezameniteľnú story. Ako si povedala, slová profesorky McGonagallovej platia a snáď aj dlhé roky, nie, stáročia! budú relevantné.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, doufejme ve století plné nadvlády Harryho Pottera, tak, to jsou slova pravého znalce! :D

   Vymazat
 2. U nás na Slovensku akurát chodí Harry Potter každý piatok a normálne vo mne znova ožila láska k tejto sérii a dokonca som si pamätala aj slová!!! :D Neuveriteľné, ale uvedomila som si, že som aj čosi pozabúdala a chcela by som si dať v lete re-reading všetkých častí, pretože som ich už dlho nemala v ruke a chcem sa vrátiť do toho magického sveta. Mám 22 a Harry Potter bol dôležitou časťou môjho života a je mi jedno, či som na neho stará alebo nie, jednoducho chcem si ho prečítať každý rok a keď budem mať deti, povinne ho budú čítať aj oni :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haa, důkaz, že tím vážně není posedlá jen má generace. :3 V tom pravidelném čtení tě plně podporuju, vždycky se tam najde něco novýho, já to vím! A s dětmi to vidím podobně, haha, už od kolíbky. :D

   Vymazat
 3. Harry Potter je séria, s ktorou som vyrastala a chcem s ňou aj zostarnúť :-) Myslím si, že nikdy nebude zabudnutá, knihy sú vynikajúce a filmy tiež, ide najmä o osobný prístup. Ak by knihy neboli také skvelé, tak by sa nezapáčili toľkým ľuďom. Jo je jednoducho geniálna osobnosť a jedinečná spisovateľka, ktorá nám všetkým darovala svet Harry Pottera, v ktorom sme sa toľký našli. Spojila tak mnoho ľudí a za toto všetko jej budem do smrti vďačná :-) Je mojím veľkým vzorom. Always :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Bohužel jsem knihy nečetla, viděla jsem jen filmy, které se mi ale moc líbily. Je to vážně k neuvěření, že jsem ještě nečetla :( Asi to půjdu napravit. :D A ty informace jsou super, já třeba mnoho z nich netušila :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, rozhodně to naprav! :D Filmy jsou hrozně nedostačující, potřebuješ i knížky. Litovat toho určitě nebudeš, fakt. :)

   Vymazat