A žili šťastně... | Read Eat and Live

A žili šťastně...


S koncem papírového dětství postupně přicházejí i konce těch útržků, které mě u onoho sladkého období drží/držely alespoň pomyslně. Tentokrát jde o dočtení další z knižních řad, které mě posledních pár let provázely.

Pojďme se podívat, jak moc smutné/šťastné rozloučení to bylo.

Abyste byli alespoň trochu v obraze, krátce ještě vysvětlím, o čem to celé je.

Jedná se tedy o sérii od Roberta Muchamorea se souhrnným názvem CHERUB. Všech dvanáct knížek se ve zkratce motá převážně kolem Jamese Adamse, dětského tajného agenta. Prožíváme s ním jeho nástup do špionské organizace, výcvik, kariérní postup na misích a ke konci taky odchod na vysokou školu, do života obyčejných dospělých.

Celý příběh (samozřejmě s pauzami, nikoli nonstop) prožívám už od svých dvanácti let, kdy mě v knihovně upoutal obal knížky s názvem Šílenství, což je pátý díl. Ano, nezačala jsem to číst od první části, což ale ničemu nepřekáželo. Díky vysvětlení na začátku knížky jsem víceméně pochopila, o co jde, a že jsem třeba věděla něco dopředu? Žádný problém, já osobně stejně patřím mezi ten typ lidí, co si ještě pře dočtením přečte konec knížky – pak si za to nadávám a marně slibuji, že už to nikdy neudělám.

Pokud jde o aktuálně dočtený díl, konkrétněji Ostrov, bylo znát, že byl poslední. Pořádná mise tam nebyla, věci se tam uzavíraly a polovina knížky byla o návratu do minulosti. Ač jsem celé sérii věrná a sáhnout bych si na ni nenechala, musím říct, že jsem si od toho slibovala víc (a nebylo to jen tím, že jsem na knížku čekala rok určitě – protože než se to přeloží a dostane k nám do knihovny, jsou to věky). Možná nějakou super misi, při níž by všichni zemřeli (fajn, z toho bych moc nadšená taky nebyla, ale bylo by to dost kůl)? Výbuch kampusu? Kompletní záchranu světa? Cokoli nečekaného. Knížka bez tragédie, navíc ukončená větou:

“James věří, že bude žít šťastně až do smrti.”

mě zkrátka dostatečně neuspokojí. Je to zklamání po všech těch tragických věcech. Člověk pak není rád, že má lepší život, protože je jasné, že ho lepší nemá.

I přesto celý příběh stále považuji za skvělý a nelituji chvílí, kdy jsme si díky němu hrály na tajné agenty (tím stylem, že jsme každému na potkání oznámily, že jsme tajní agenti) a celkově se nechaly posednout.

Nápad to je určitě skvělý, autor je skvělý, některé postavy jsou skvělé… Takže pokud potřebujete zaplnit volnou chvilku, určitě po téhle sérii sáhněte, i kdyby to mělo být jen pro oddech – čte se to vážně samo.

Nakonec přidám ještě hluboké poučení jedné z vedlejších postav:

"Tenhle svět není nic než kýbl sraček!"

a odkaz na stránku, z níž jsem vzala úvodní obrázek a na které se případně můžete dozvědět víc.

nevim

2 komentáře:

 1. CHERUB jsem taky četla, skvělá série. :) Ráda bych se pustila i do Henderson's Boys, ale ještě jsem se k tomu nedostala - navíc to není přeložené, takže bych si to musela najít v angličtině - i když na druhou stranu to zní vážně zajímavě. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto skvělá! :3
   Jo, o HB jsem taky slyšela, ten chybějící překlad mě fakt naštval, chtěla bych si přečíst všechno. Ale tak, třeba jednou... :D

   Vymazat