Okay? Okay. (John Green No. 1) | Read Eat and Live

Okay? Okay. (John Green No. 1)

John Green - americký spisovatel a vlogger, který si mě naprosto získal svým stylem psaní, příběhy a vlastně i vlogy. Právě proto nemůžu jeho tvorbu jen tak shrnout v jednom jediném článku. Prostě ne. Nejde to. Co to znamená? Ty, náš čtenáři, se můžeš těšit na sérii recenzí na všechny jeho knížky.

Ještě si přimysli knížku Will Greyson, Will Greyson, kterou teprv musím přečíst.

Co je na řadě jako první? Kniha, která je, a zároveň není o rakovině, kniha, která rozbrečela nejednoho čtenáře - představuji ti The Fault in Our Stars, neboli Hvězdy nám nepřály.


Jedná se o první knížku, kterou jsem si od Greena přečetla a první, o které jsem vůbec slyšela. Bylo to přibližně před rokem, kdy se o ní začali lidé ve škole bavit, a já si řekla: "To zní zajímavě." Pořád jsem ale čtení odkládala a odkládala. Teprve když měl vycházet film, který jsem rozhodně chtěla vidět, odhodlala jsem se k činu.

Rozhodně toho nelituji! Ačkoliv tématem se Hvězdy nijak moc neliší od ostatních románů pro náctileté, příběh byl popsán tak chytlavě a zajímavě, že Greenovi nemohu nic vyčíst. Po dlouhé době jsem trávila s knížkou každou svou volnou chvíli a doslova jsem hltala příběh Hazel. Smála jsem se, brečela jsem, obdivovala jsem charaktery postav a hlavně, přemýšlela jsem. Přestože se knížka čte vlastně sama, rozhodně za sebe musím říct, že se nejedná o žádnou odpočinkovou četbu!To samé platí i pro film. Před jeho zhlédnutím jsem se docela obávala, bála jsem se, aby tak dokonalý příběh nezkazili. Bála jsem se ale naprosto zbytečně. Herci se na své postavy opravdu hodili a přiznejme si to, já, jako fanoušek Divergence jsem byla nadšená, když v hlavních rolích byli Shailene Woodley a Ansel Elgort. Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by na jeho konci neuronil alespoň jednu slzu, koho by příběh nedonutil alespoň na okamžik zamyslet se nad prioritami života.

Teď už ale končím s mými dojmy a pojďme na samotný děj.

"My name is Hazel. I'm sixteen. Thyroid with mets in my lungs. I'm okay."

Šestnáctiletá Hazel Grace je v posledním stádiu rakoviny. Nikdo neví, jak dlouho bude žít, jediné, co se ví je, že umře. Většinu času je zavřená doma, sleduje pořad Amerika hledá topmodelku a dokola čte Císařský nedluh - realistickou knížku o dívce s rakovinou, jež končí uprostřed věty. Matka usoudí, že Hazel trpí depresemi a donutí jí navštěvovat podpůrnou skupinu.

"Whenever you read a cancer booklet or website or whatever, they always list depression among the side effect of cancer. But, in fact, depression is not a side effect of cancer. Depression is a side effect of dying."

Zde se setká s Augustem, který díky rakovině přišel o jednu nohu. Hazel konečně zase začne žít. S Gusem tráví stále více a více času. Pořád se ale bojí otevřít mu své srdce. Ví totiž, že kdykoliv může zemřít a pokládá za svou povinnost postarat se o to, aby ublížila co nejméně lidem.
Vše se změní v Amsterdamu, kam Hazel jede spolu s její maminkou a Augustem na pozvání Petera Van Houtena, autora Císařského nedluhu.

"Oh, I wouldn't mind, Hazel Grace. It would be a privilege to have my heart broken by you."

Jenže v té nejvíc optimistické části se samozřejmě vše zkazí a Hazel s Gusem si uvědomují, že nemají věčnost.

"But, Gus, my love, I cannot tell you how thankful I am for our little infinity."

Přestože předpokládám, že víš, co se na konci stane, nebudu se na to spoléhat a nic neprozradím. Přeci jen, nebudu knížku kazit těm, kteří ji případně ještě nečetli (jako to zkazila Barča s Leničkou mně, děkuji moc!).

Každopádně The Fault in Our Stars je naprosto úžasná, strhující a zdrcující knížka, která stoprocentně patří do seznamu mých nejoblíbenějších. Nechybí tomu čtivost, vtip, napětí, prostě nic.


Jedním slovem - dokonalost.

Co možná nevíš:

 • Název knihy je inspirován citátem z Shakespearovy hry Julius Caesar, kde Cassius říká: "Chyba, drahý Brute, není v našich hvězdách, ale v nás samotných, že jsme poskoci."
 • John Green byl roku 2014 zahrnutý časopisem Time mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.
 • Sloganem kanálu VlogBrothers, který má John společně se svým bratrem, je heslo DFTBA - "Don't forget to be awesome."
 • První trailer k filmu byl vydán 29. ledna 2014 a během jednoho dne měl přes 3 miliony zhlédnutí.
 • Premiéra filmu byla ve Spojených státech 6. června 2014, v Česku o den dříve (a v našem lounském kinu o měsíc později :D).


Nikol

Unknown

8 komentářů:

 1. Veľmi dobrá recenzia. Sama som knihu čítala a myslím, že v tomto prípade ani neplatí pravidlo- lepšia kniha ako film. J. Green je sám o sebe dosť špecifický autor svojím zakončením príbehu. Čítala som totiž aj Papierové mestá a ten koniec bol prekvapujúci, ba priam by som povedala odfláknutý. Neviem, len môj názor. :)
  http://ankalooksword.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tyjo, děkuju moc :)) A ano, Papírová města se mi od něj líbila asi nejmíň :X počkám si ještě na film a uvidíme :) Naopak Aljaška nebo Let it snow, to bylo něco jinčího ♥

   Vymazat
 2. Krásná recenze, Hvězdy nám nepřály zbožňuju a jsem ráda, když si na ně můžu čas od času zavzpomínat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, Hvězdy jsou prostě srdeční záležitost:))
   A děkuju, moc mě těší, že se recenze líbí :)

   Vymazat
 3. Já od Johna četla Aljašku, která mě trochu zklamala. Celkově jeho knížky moc nemusím, ale co nejvíc miluju jsou jeho výroky.. Nebo prostě věty, které mi utkví v paměti jako plno takových větiček z TFIOS :) chci si ale přečíst knížku Příliš mnoho Kateřin :)

  Life by Peggy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se právě Aljaška hodně líbila. Ale tak každému se líbí něco jiného :) Co se ale týče Greenových citátů, tak to je pravda, ty jsou fakt bezkonkurenční :))

   Vymazat
 4. Hm... Věřím, že v originále je ta knížka možná lepší než v českém překladu, ale Green mi přijde strašně předvídatelný a moc mě neoslovil no :)

  Zuzana (Polární vlk)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím :X mě se hlavně líbí jakým způsobem píše, jeho citáty a všechno kolem. Příběh je už jen taková třešnička na tom všem :))

   Vymazat