If I Stay | Read Eat and Live

If I Stay

Co si pamatuji, nikdy jsem si při čtení nějaké knížky neuvědomila, že v životě považujeme za problém každou banalitu. Neuvědomujeme si, že jsou tu mnohem větší problémy, mnohem větší rozhodnutí, které bych nikomu nepřála. Jenže tyto problémy se mohou stát náhle. Mohou nás vytrhnout z našeho poklidného života a naprosto nás změnit.

Přesně to se stalo i sedmnáctileté Mie v příběhu Gayle Formanové.


Gayle ale nezačala psát knížky hned. Její kariéru začala jako žurnalistka. Nejprve psala pro Seventeen Magazine, poté například i pro Elle či Cosmopolitan. Teprve až v roce 2007 vydala svou první knihu - cestopis inspirovaný cestou kolem světa, kterou roku 2002 podnikla se svým manželem. Poté se již pustila do románů, mezi nimiž figuruje například i If I Stay.

"Sometimes you make choices in life and sometimes choices make you."

Mia Hall je tichá a nevýrazná dívka hrající na cello. Úplný protiklad své rockově založené rodiny a přítele Adama, kytaristy skupiny Shooting Star. Adamova kapela se stává v Oregonu čím dál více populárnější a on často jezdí na koncerty do jiných měst. Mia mezitím podá přihlášku na Julliard, kam ji přijmou. Jenže je tu problém. Julliard je na druhém konci států, což znamená, že by musela opustit Adama. Při rozhodování, čemu dá přednost, však ještě netuší, že brzy bude čelit značně složitějšímu dilematu.

"The you who you are tonight is the same you I was in love with yesterday, the same you I'll be in love with tomorrow." 

Při vážné autonehodě přijde o své rodiče i brášku Teddyho. Co je ale zvláštní, ačkoliv Mii tělo je v kómatu, ona vnímá vše kolem sebe. Události z nemocnice se v příběhu mísí s Miinými vzpomínkami. Vzpomíná na své dětství, jak začala hrát na violoncello, jak poznala Adama... Provázejí ji spletitou poutí až k jejímu finálnímu rozhodnutí.

Jak naloží se svým osudem? Zůstane naživu s prarodiči, kamarádkou Kim a hlavně Adamem, nebo bude pokračovat za rodiči a Teddym?

"Here's the secret, baby. If you live, if you die, it's all up to you. So whatever fight you got in you, you gotta pull it out now."

"I realize now that dying is easy. Living is hard." Příběh je plný zvratů, vtipných i srdcervoucích okamžiků. Není to nic přemrštěně dlouhého a děj ubíhá rychle. Snad i proto jsem se od čtení nemohla odtrhnout. Navíc najdeš i plno zajímavých myšlenek, citátů, které bych ti sem nejradši všechny vypsala. Prostě a jednoduše se jedná o dokonalost

Víš, co je velké plus? K sehnání je už i druhý díl, jemuž se bezpochyby v nějakém z dalších článků budu věnovat, a film. Hned, jak jsem dočetla If I Stay, zapnula jsem film a nervózně jsem čekala, zdali budu zklamaná. A nebyla jsem! Děj se víceméně drží předlohy, herci naprosto vystihují své postavy (Adam je prostě boží ♥) a vše je navíc doplněné skvělou hudbou. Pokud se ti tedy knížka bude líbit, rozhodně si pust i film!Co možná nevíš:

 • Někdy, když jde Gayle po ulici, využívá mobil k tomu, aby si mohla povídat se svými postavami a nepůsobila dojmem, že mluví sama se sebou.
 • Její oblíbená barva je oranžová.
 • Pro film byla Adamova skupina přejmenovaná ze Shooting Star na Willamette Stone. Nejspíš tomu tak bylo díky Willamette Stone, přírodní památce v Oregonu, kde se děj odehrává.

Nikol


Unknown

10 komentářů:

 1. Krásný článek, If I Stay mám moc ráda :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Já taky, jedna z nejlepších knížek poslední doby ♥

   Vymazat
 2. krásné :-).
  Zvu vás všechny na giveaway, ve které můžete vyhrát úžasné sérum na řasy určené pro zhuštění, prodloužení a větší objem řas :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Krásně napsané, super článek. Já tuhle knížku nečetla, protože takové příběhy moc nemusím, ale koukala jsem na film. Nechci to nějak odsuzovat, každému se líbí něco jiného :)

  Life by Peggie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc si toho cením! :) Zvlášť od někoho, kdo není moc ohromenej knížkou. Naprosto chápu, že to není zrovna typ knížky, kterou má rád každý. I když je to škoda..
   Doufám ale, že alespoň film se ti líbil :D

   Vymazat
 4. knihu jsem četla, ale film jsem ještě neviděla :/ ale kniha se mi moc líbila a přečetla jsem ji rychle až jsem se divila, že už je opravdu konec :D a to o té Gayle, že mluví se svými postavy... to je dobré :D asi začnu také "telefonovat"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně na film koukni co nejdřív! Fakt to stojí za to :3
   Přesně! Takový rozhovor s Adamem by nebyl k zahození :DD

   Vymazat