Where She Went | Read Eat and Live

Where She Went

Po přečtení prvního dílu příběhu Gayle Forman, If I Stay, nemohla jsem jinak, než sáhnout po dílu druhém. Chytlavý a zajímavý příběh Mii a mně natolik zaujal, že jsem nečekala ani na to, až si knížku koupím, a prostě jsem si jí stáhla.Předem upozorňuji, ačkoliv Mii příběh o rozhodování, zda má žít, či pokračovat za rodiči, nepatřil zrovna mezi ty nejveselejší, Where She Went je ještě depresivnější. Alespoň podle mě. V If I Stay byla spousta veselých vzpomínek z doby před autonehodou, kdežto zde se toho lze dočkat jen zřídka kdy. Prakticky celou dobu totiž Gayle Formanová popisuje, jak moc se Adam a Mia změnili, jak velké teď mají problémy v životě, jak se často cítí opuštěně... Nevím proč, ale přenášelo to na mě špatnou náladu. Tím ale nechci říct, že se mi knížka nelíbila. To právě naopak! Strašně mě vtáhla do děje a nemohla jsem přestat číst. Dost ale mých pocitů, to bylo jen takové upozornění pro začátek. Teď už tedy o tom, o čem knížka, psaná tentokrát z pohledu Adama, je.

Jsou to tři roky od oné osudné autonehody, při níž Mia přišla o své rodiče a mladšího bratra. Hlavně díky svému příteli, Adamovi, ale zůstala na živu, zotavila se, znovu začala hrát na cello a nastoupila na Julliard.

"She told me that she loved me more than life itself. Than she stepped through security. She never come back."

Jakmile už ale byla na Julliardu, v New Yorku, s Adamem komunikovala méně a méně. Až najednou neodpovídala na maily, nezvedala telefon... Ztratili veškerý kontakt a jejich cesty se rozešli. Mia se stala úspěšnou cellistkou a Adam i s kapelou je na vrcholu své kariéry. Spousta koncertů, rozhovorů a nulový soukromý život.

"A day might be just twenty-four hours but getting trough just one seems as possible as scaling Everest."

Od doby, co ho Mia opustila, to s ním šlo z kopce a toto k tomu rozhodně nepřispělo. Ačkoliv je úspěšný, psychicky takovou zátěž nezvládá. Proto si dává před začátkem turné volný den v New Yorku. Jenže při nevinné procházce se vše změní.

Zrak mu padne na velký billboard Mii a spontánně se rozhodne, že navštíví její koncert. Potkají se, vše si vyříkají a vše je zas jak má být.

"I needed to hate someone and you're the one I love the most, so it fell on you."

Aby těch upozornění nebylo málo, na závěr bych chtěla také jedno přidat. Rozhodně nečekej nic extrémně podobného If I Stay. Nekoná se žádná tragická nehoda, žádné přílišné vracení se do vzpomínek. Celkově byla knížka napsána trošku jiným stylem. Je přizpůsobena situaci a i tomu, že příběh vypráví Adam. Přestože zůstává matně podobný námět - nějaký psychický problém - tentokrát je to z úplně jiného soudku. Pořád to ale za to stojí, je to dojemné čtení, donutí tě zamyslet se, rozbrečí tě a pohltí tě.

Prostě a jednoduše, klobouk dolů. Autorka má můj obdiv!

Co možná nevíš:

  • Když byla Gayle malá, chtěla vyrůst v sluníčko. Když zjistila, že její kariéra nemá šanci se umírat tímto směrem, byla hodně zklamaná.
  • Dříve hodně cestovala. Navštívila až 64 států.


Nikol

Unknown

6 komentářů:

  1. Určitě se na ní chystám. Jsem ostuda a If I stay jsem nečetla, jen viděla film. Mám moc ráda Chloe Grace Moretz, taakže možní i proto se mi film moc líbil!:-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Aspoň, že jsi viděla film, ten je totiž taky super :) Ale rozhodně si přečti i knížky! :))

      Vymazat
  2. Jestli zůstanu jsem četla a bylo to.. strhující. Asi bych si měla přečíst i tuhle.

    OdpovědětVymazat
  3. Where she went jsem nečetla, ale první knihu této diologie ano:) Moc se mi líbila, ale na mě to bylo čtení až moc jednoduché, takže dám šanci této v angličtině a uvidím:)

    rainbow-bookshelf.blogspot.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ono to víceméně jednoduché je, ale když jsem se po chvíli vžila do příběhu, hned to bylo hůře "stravitelné" :D A v angličtině je to podle mě i mnohem lepší :))

      Vymazat