An Abundance of Katherines (John Green No. 4) | Read Eat and Live

An Abundance of Katherines (John Green No. 4)

Klasický slaďák a "Greenova hra na city"? Ani náhodou! Ačkoliv je stále viditelný osobitý styl Johna Greena, rozhodně se nejedná o nic, díky čemuž bych hodiny v kuse brečela. Spíše naopak. Tohle je, prosím, ohromně vtipná, odpočinková a zároveň nesmírně zajímavá knížka.


V čem ale spočívá její jedinečnost? Téma se může zdát tuctové - kluk stále zamilovaný do své bývalé, si postupně uvědomuje, že miluje jinou. Docela klišé, ne? Kdo již ale něco od Greena četl, musí mu být jasné, že zas až tak obyčejné to nebude.

První, co musím vyzdvihnout, jsou samozřejmě postavy. Nevím proč, ale zdá se mi, že Green si na jejich charakterech dost vyhraje. Každá je originální, něčím zajímavá a rozhodně ne nudná. A co teprve ty rozhovory mezi nimi! Humor totiž v příbězích jednoho z nejlepších autorů dnešní doby rozhodně nechybí. Přestože hlavní postava, Colin, představuje "nudného" génia, vyvažuje ho obtloustlý nejlepší kamarád Hassan stále hýřící vtípky.

Nejde ale jen o samotný děj, který stojí za zmínku. I způsob psaní a členění knihy je dosti osobitý. Opět se ale musím opřít o postavy a jejich jedinečnosti. Díky Colinovi byl text často přerušován různými grafy, rovnicemi a nesmírně složitými vysvětlivkami. Nějací milovníci matematiky by z toho byli úplně na větvi a já to většinou přeskakovala (ha, přiznání :D). Abych už tě ale konečně seznámila s tím, o čem to vlastně je, končím své rozjímání nad vším ostatním.


Colin je nadprůměrně inteligentní a má velký potenciál stát se géniem. Jenže ještě nic neobjevil. Co by ale mohl se svými zkušenostmi zkoumat lépe, než předvídavost vztahů? Se svými ztroskotanými vztahy s dívkami jednoho jména - Katherine - má jistě dost podkladů. Mimoto je jeho dalším koníčkem i anagramování.


"You're anagramming, aren't you, motherfugger?" asked Hassan.
"Yeah," Colin said.
"Maybe that's why she dumped you. Always anagramming, never listening."
"Dingleberries," said Colin. 

Když Colin dokončí střední školu a odkopne ho další Katherine, již devatenáctá v pořadí, přemluví ho jeho nejlepší kamarád Hassan k jakémusi výletu. Ocitnou se ve městečku Gutshot, v Tennessee a rozhodnou se zde nějakou dobu zůstat. Najdou si brigádu, Colin se snaží dokončit svou Teorii a zapomenout na poslední Katherine.

"Becouse you're only thinking they-might-not-like-me-they-might-not-like-me, and guess what? When you act like that, no one likes you."

Mezitím se samozřejmě seznámí s několika místními vrstevníky, zažívají různá dobrodružství a postupně se mění jejich pohled na svět.

"I might be gay if I had a better looking best friend," said Hassan.

"And I might be gay if  I could locate your penis under the fat rolls."
"Bitch, I could gain five hundred pounts and you could still see Thunderstick hanging to my knees."
Colin smiled. "She's a lucky girl."


"I figured something out. The future is unpredictable."

Co možná nevíš:

 • Knížka je psána ve třetí osobě. Důvod? Podle Greenovo slov: "...becouse it's about a guy whose brain does not lend itself to narratives, and who struggles to tell stories in ways other people find interesting." :D
 • Postava Colina byla částečně inspirována postavami Salingera. 
 • Proč zrovna jméno Katherine? Dělají se z něj dobře anagramy, které v knížce také hrají velkou roli. Má správnou kombinaci samohlásek, souhlásek a jdou z něj udělat slova "heart" i "tears".

Nikol

Unknown

6 komentářů:

 1. jedna z mých nejoblíbenějších knížek!! <3 vážně.. Green tohle napsal naprosto senzačně! :)))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To teda napsal! Úplně zbožňuju rozhovory mezi Colinem a Hassanem. ♥

   Vymazat
 2. Jen čekám, až bude měkké vydání. Od Greena mám zatím ty tři, co jsou v češtině a moc se mi líbí, píše tak čtivě, že se od toho těžko odtrhnu :)
  http://hollychicc.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jó, Greenův styl psaní je skvělý. Zvlášť u téhle knížky. Opravdu. Doufám, že knížku seženeš co nejdřív. :)

   Vymazat
 3. Chystám se na tuhle knížku :) strašně se mi líbí ten její název.

  Life by Peggie

  OdpovědětVymazat