Eleanor & Park | Read Eat and Live

Eleanor & Park

Po několika receptech se opět musím vrátit k Rainbow Rowellové. Po přečtení Fangirl mi to nedalo a musela jsem si pořídit i její další dílo. Eleanor & Park. Příběh o násilí, šikaně, nedokonalosti, hudbě a hlavně nevšední lásce


Slýchávala jsem, že je to neúspěšnější knížka Rowellové, což jsem si bezpochyby chtěla ověřit. Je tomu tedy opravdu tak? Ano, ano, ano! Autorka opět vsadila na obyčejnost a vtip. A opět to vyšlo. Pokud jsi fanoušek romantických příběhů, avšak nesnášíš klišé, pak je toto přímo pro tebe. 


Děj se odehrává v úplně jiné době, než na kterou jsme u novodobých románů zvyklí. Píše se rok 1986 a dva naši hrdinové, Eleanor a Park se zajímají o punk rockovou hudbu, kterou si přehrávají na walkmanech, a o komiksy. Právě tyto dva koníčky nakonec svedou dohromady dva naprosto odlišné charaktery. 

Zatímco asijský chlapec Park má milující rodinu a na střední školu zapadá bez jakýchkoliv větších problémů, to se o Eleanor říci nedá. Po roce, kdy jí nevlastní otec nechtěl v bytě vidět, se vrací domů. Tam, kde je domácí násilí téměř na denním pořádku a kde má nedostatek všeho (včetně soukromí ve sprše). Nutno podotknout, že má ve všech ohledech těžký život. Vůbec tomu nepomáhá ani fakt, že je trošku při těle a obléká se výstředně.

Při prvním setkání těchto dvou hraje právě Eleanořino vystupování a oblékání zásadní roli. Park ji také, jako zbytek autobusu, vidí jako podivínku. Sednout jí k sobě pustí jen díky jeho dobrému vychování. Ani to nepomůže tomu, aby se s ní začal bavit. Ne. Několik týdnů vedle sebe jen sedí a nic si neřeknou. Park ve školním autobuse vždy jen poslouchá hudbu a čte komiksy. Teprve až když si všimne Eleanor, která po očku čte s ním, začnou se postupně bavit. 

"Eleanor was right. She never looked nice. She looked like art, and art wasn't supposed to look nice; it was supposed to make you feel something."

Jak už jsem ale zmínila, nejedná se o klišé. Pouto, které mezi těmito dvěma vzniká, je založeno na jejich odlišnostech. Ani jeden není nijak populární, krásný, bezchybný. Jedná se o něco, co se může stát mnoha lidem. Není to nic podobné telenovele a podobným blbostem. 

"I don't like you, Park. Sometimes I think I live for you."

Nic se ale neobejde bez komplikací, srdcervoucích okamžiků a nečekaného konce. Snad každý, kdo dokončí čtení této knížky, si zapamatuje "dvě slova". Jaké jsou? To se asi nikdy nedozvíme...


Po pravdě, vůbec mi to nevadí (nebo možná ano, ale právě proto čtení zbožňuji). Knížce to dodává jedinečnost, nezapomenutelnost. Nezapomenutelná by ale bezpochyby byla i bez tohoto krutého konce. Přestože je celý příběh vyprávěn víceméně komicky, střídavě z pohledu obou hlavních postav, nemůžu si pomoct a musím se cítit smutně. Je mi líto Eleanor. Je skvělá, vtipná, chytrá. Takový život si rozhodně nezaslouží. 

Mohla bych se tu rozepisovat ještě dlouho, brečet nad nespravedlností a vším, čím si tato hrdinka musela projít. Má to ale smysl? Koneckonců, já doufám, že si knížku přečteš a vše poznáš na vlastní kůži. Na závěr tedy přidám jen malé upozornění - nečekej, že během čtení ani jednou nezačneš přemýšlet. Raději předem počítej s nějakou tou slzičkou. :)

Co možná nevíš:

 • John Green o knížce řekl: "Reminded me not just what it's like to be young and in love with girl, but also what it's like to be young and in love with a book."
 • Plánuje se i filmové zpracování Eleanor & Parka, k němuž by již Rainbow měla psát scénář. Natočen by měl být společností DreamWorks.
 • Rodiče studentů jedné střední školy v Minnesotě chtěli nechat knížku odstranit ze školní knihovny - údajně díky "nevhodnému" jazyku a sexuálním narážkám. K tomu naštěstí nedošlo a podíl na tom měl i fakt, že se do celého řízení zapojila i National Coalition Against Censorship. 
Nikol


Unknown

2 komentáře:

 1. Tuhle knížku jsem četla a popravdě mi vyrazila dech. Bylo to úplně něco jiného než jsem očekávala, a proto je to teď má srdcovka.

  Life by Peggie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Že jo! Je to úplně úžasný příběh a postavy Rowellové prostě zbožňuju. ♥ :)

   Vymazat