Fangirl | Read Eat and Live

Fangirl

Hledáš nějakou odpočinkovou četbu? Dívčí román? Nechceš ale nic tuctového a nezajímavého? Jeden návrh bych tu měla. Příběh o "fanfiction", rodině a první lásce. Fangirl.


Rainbow Rowell, autorka této knížky, psala původně pro noviny Omaha World-Herald. Když ale v roce 2012 odešla, vydala svůj první román, Attachments. O rok později vydala i své zatím největší úspěchy, Eleanor and Park a právě i Fangirl. Oba příběhy byly označeny jako jedny z nejlepších "adult fiction" roku. Dost ale opisování Wikipedie. O čem vlastně Fangirl je?


Dvojčata Cath a Wren se mají stěhovat na kolej a nastoupit na vysokou školu. Wren je nadšená, těší se na poznávání nových lidí, na to, že už nebude mít nálepku "dvojče". Jenže Cath nechce. Nechce poprvé za svůj život bydlet v jiném pokoji, než sestra (ano, Wren se jasně vyjádřila, že chce začít úplně sama), nechce potkávat nové lidi, nechce narušit svůj zažitý stereotyp. Je totiž taková ta typická šedá myška, introvertka. Je zahloubaná do svého internetového světa. Píše totiž fanfikci o sérii knížek o kouzelníkovi Simonu Snowovi. A má spousty čtenářů, fanoušků. 

"I'd rather pour myself into a world I love and understand than try to make something up out of nothing."


Jenže realita je realita a ona se ocitá sama, na koleji, v úplně cizím prostředí. Se strachem o otce s psychickými problémy a s mračící se spolubydlící Raegan. Je to ale právě ona, která ji dostane mezi lidi a díky níž se Cath seznámí s Levim.

"You're never going to find a guy who's exactly like you - first of all, because that guy never leaves his dorm room.""I'm not really a book person."
"That might be the most idiotic thing you've ever said to me."


Zatímco se postupně začíná rozvíjet romantický příběh dvou obyčejných lidí, okolo se samozřejmě dějí další věci. Opilá Wren. Problémy s profesorkou fiktivního psaní. Táta v nemocnici.


Nejedná se ale o žádné klišé, či tuctový slaďák. Tím, jak jsou postavy naprosto všední, obyčejné, a přesto svým způsobem své, je příběh neskutečně zajímavý. Zvláště, když se prolíná se světem Simona Snowa, který se Cath snaží dokončit předtím, než autorka původní série knížek vydá poslední díl. Povede se jí to? Vyřeší Cath do té doby i všechny své problémy?

Ať už tak, či onak, knížka rozhodně stojí za přečtení. Nevím proč, ale styl psaní Greena a Rowellové mi naprosto sedí. Jazyk (i v originále) není nijak složitý, rozhovory postav jsou vtipné a skvělé, děj nikde nevázne, ale ani neplyne přehnaně rychle. Navíc se jedná o příběh z obyčejného života a myslím, že nejen já dokáži najít minimálně jednu situaci, která mi je blízká.

Takže rozhodně palec nahoru. Nic bych neměnila. Snad jen ten konec, který ačkoliv svým způsobem ukončený je, při čtení jsem si tak nějak vůbec neuvědomila, že čtu poslední větu. Až když jsem otočila na další stránku, kde už nic nebylo. Ale i proto se mi to možná celé líbilo. Není nad to, když příběh skončí nečekaně a tak, jak si to budu ještě dlouho pamatovat.

Co možná nevíš:

 • Cath Baze nezabila. Příběh na předmět "fiktivní psaní" dokončila, dokončila i svojí fanfiction o Simonovi a Bazovi předtím, než vyšel poslední díl, ale Baz zůstal naživu.
 • Rainbow Rowell se opravdu jmenuje Rainbow. :D
 • Na otázku: "Cake, or pie?" Rainbow odpověděla: "CAKE: OBVIOUSLY. I'm a wizard, not a monster.
 • Snad v každé její knížce se promítne v nějaké z postav její maminka. 


Nikol

Unknown

12 komentářů:

 1. Rainbow Rowell je skvelá autorka. Jej knihy milujem :)
  Máš krásny blog a táto recenzia je skvelá ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je! Teď jsem dočetla i Eleanor and Park a musím si pořídit další knížku od ní ♥
   Děkujuu :))

   Vymazat
 2. Hrozně ráda bych si tuto knížku přečetla. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Od autorky jsem četla Eleanor a Park, nicméně jednou si chci přečíst i tuto. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně neváhej a přečti si to co nejdříve. Vůbec se nemůžu rozhodnout, co se mi líbilo víc, jestli Eleanor and Park nebo Fangirl :))

   Vymazat
 4. :D :D ano ano jmenuje se Rainbow.. to už jsme zjistily <3 :D

  OdpovědětVymazat
 5. Haha to její jméno mě poprvé překvapilo :D četla jsem od ní Eleanor a Park a musím říct, že ta knížka mě neskutečně zaskočila a překvapila. Očekávala jsem úplně něco jiného, než to o čem to bylo. Eleanor mi bylo častokrát líto. Tuhle knížku si určitě chci přečíst.

  Life by Peggie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Eleanor jsem litovala snad většinu knížky. A zároveň zbožňovala. :D Rozhodně si přečti i Fangirl, obě knížky jsou skvělé! :)

   Vymazat