Paper Towns (John Green No. 5) | Read Eat and Live

Paper Towns (John Green No. 5)

Minulé léto jsem si na Maltě udělala radost. K narozeninám jsem si koupila svou první knížku v angličtině a svou první knížku od Johna Greena - Paper Towns. Pro mě naprosto zlomový okamžik. Green se stal mou srdeční záležitostí a čtení česky? Pff... Originál je milionkrát lepší! 


Zpět k Paper Towns. Je to neskutečně zajímavý příběh o falešnosti, záhadách, dospívání, lásce a naději. Právě díky naději si myslím, že tak trochu vybočuje z Greenova stylu. Ačkoliv se od svého normálu neodchýlil natolik, že by napsal happy end typu "a žili spolu šťastně až do smrti", není to ani jeho skoro klasika, kdy jedna z hlavních postav umře. Nene, zařídil to tak, aby z knihy vyplívala naděje na skvělou budoucnost. Žádným skončeným románkem, ať už se nám zdá být sebe osudnějším, nám život nekončí. Život jde dál a my si z každé ztráty, z každé vzpomínky musíme vzít jen to nejlepší, poučit se, usmát se a vyjít vstříc dalšímu dobrodružství.

I přes všechny tyhle pozitiva však za sebe musím říct, že jsem si Paper Towns oblíbila ze všech Greenových knih nejméně. Nevím proč. Asi jsem sebedestruktivní člověk, který hledá jakoukoliv záminku k pláči. Nebo možná nevěřím v naděje. Kdo ví...

Nejspíš právě proto jsem se obávala toho, co vzejde z filmu. Jasně, děsně jsem se na něj těšila. Další Greenův film, juchů! Navíc s Carou a Natem v hlavních rolích. Oslavný, natěšený taneček, lálálá. Jenže... kdy se stane, že druhý film předčí ten první? Zvlášť, když první bylo The Fault in Our Stars? Obavy byly ale úplně zbytečné. Cara je vynikající a vtipná herečka, Nate je úžasnej, úžasnej ááá a celý film byl jedna velká výhra! Za mě dokonce i lepší než knížka.

Teď už ale konečně k ději.

Quentin je obyčejný kluk. Ve škole rozhodně nepatří mezi elitu. Spolu se svými dvěma kamarády - Benem a Radarem - je "šedou myší" ve škole. Žádné párty, žádné chození za školu... prostě vzorňáčci. Jen do doby, než se v Quentinově okně znovu zjeví jeho dětská láska. Margo. Sebevědomá, oblíbená a po dobrodružství toužící dívka.

My miracle was this: out of all the houses in all the subdivisions in all of Florida, I ended up living next door to Margo Roth Spiegelman.


Právě pro její další noční dobrodružství spojené s pomstou potřebuje Margo řidiče. Ukáže Quentinovi, jak by měl jeho život vypadat. Štěstí na něj nečeká v jeho komfortní zóně, nýbrž mimo ní - tam, kde to zavání nebezpečím, vzrušením. 

"You can see how fake it all is. It's a Paper Town."


"Well, maybe you're a ninja," I said.
"You're just a really loud, awkward ninja," Margo said, "but we are both ninjas."


Ti dva se opět skamarádí, Quentin dostane naději, že by někdy s Margo mohl být a vše se zdá být skvělé. Jenže... druhý den Margo není ve škole, není ani doma. Opět zmizela a za sebou zanechala stopy. Podaří se jí Quentinovi najít? 

She loved misteries so much that she became one.


Co možná nevíš:

 • I když má Cara britský přízvuk, ve filmu mluví americkým.
 • Původně měl být film vydán 31. července 2015. Datum se posunulo na 19., poté na 5. června. Nakonec byla premiéra 24. července.
 • Green vždy počítal s obsazením Nata Wolffa na roli Quentina: "There was never a world in which we were gonna make a Paper Towns movie that Nat wasn't going to be in."


Nikol

Unknown

10 komentářů:

 1. Paper towns jsem taky četla v angličtině a ta knížka si mě naprosto dostala. Já jsem se Greenovým fanouškem stala od Hvězdy nám nepřály, pak jsem si zamilovala i Aljašku a teď čekám, až si přečtu Příliš mnoho Kateřin. :)

  http://roxyshealthyland.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, Příliš mnoho Kateřin je moje oblíbená. ♥ Je to další z těch trošku "negreenovských", bez velké tragédie, ale za to je strašně vtipná. :D

   Vymazat
 2. Knihu jsem nečetla, film jsme neviděla, ale už jsem na obojí slyšela tolik doporučení, že se po tom mrknu :)

  OdpovědětVymazat
 3. knihu jsem četla a patří k mým oblíbeným :), ale ten film :/. Noo, vůbec se mi nelíbil, přišlo mi to strašně zkrácené:(.
  kdyby jsi měla chvilku, byla bych ráda, kdyby si se podívala na můj blog a stala se třeba i jeho pravidelnou čtenářkou :))
  http://worldbyanett.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já to mám spíš naopak. :D Knížka mě až tak moc neoslovila (nebo jako jó, ale od něj mám větší oblíbence), ale film... boží! Skvěle vystihli postavy. :))

   Vymazat
 4. To se mi hodí :D,četla jsem Hvezdy nam nepraly,videla jsem i film a velmi se mi libil :),presto ze mam radsi vic akcni zanr :D !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paper Towns jsou rozhodně o něco akčnější, než Hvězdy. :) Margo je totiž fakt šílená. :DD

   Vymazat
 5. Film jsem zatím neviděla, ale určitě na něj kouknu až bude možnost. Jinak knížku jsem četla a ze začátku mě strašně bavila, potom mě nudila a ke konci mě zase začala bavit :)

  Beauty Products | Summer 2015

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukni, koukni. Myslím, že film tě pro změnu bude bavit celý. :D

   Vymazat