Tělo jako posilovna pro ženy - Mark Lauren | Read Eat and Live

Tělo jako posilovna pro ženy - Mark Lauren

Cvičení s vlastní vahou těla. Doma. Zbav se tuku a neplýtvej časem! Třikrát týdně méně než třicet minut a budeš v nejlepší formě svého života. - Jedná se o pouhou povídačku nebo je to fakt pravda?


Žádnou novinkou není, že mám ráda všemožné druhy cvičení. Jak jen to jde, snažím se chodit do posilovny, běhat, sem tam si zacvičím jógu... Vlastně většinou záleží hlavně na dvou faktorech - času  a náladě. To druhé, s tím až takový problém není. Horší je to s časem. Co si budeme povídat, o školní rok ho na rozdávání rozhodně nemám. Jakmile jsem tedy v knihkupectví zahlédla knížku se cvičebním plánem rozloženým do pouhých tří dnů týdně s maximální délkou tréninku třicet minut, bylo jasno. Samozřejmě jsem si od toho extra zázraky neslibovala, ale trocha té inspirace a rad se vždycky hodí. No... a teď, po osmi týdnech, co se snažím plán dodržovat, představuji i Tobě knihu armádního specialisty na fyzickou kondici, osobního trenéra, triatlonisty a thaiboxera Marka Laurena. Tělo jako posilovna pro ženy aneb cvičení vahou vlastního těla.


Celá knížka je rozdělena do tří základních částí, seznamujících nejen se samotným cvičením, ale i s výživou, typy na udržení motivace...

Část I: Pouze tělo, žádný objem

Bez trochy teorie nikdo účinně začít nemůže. A právě v této části nás Mark Lauren seznamuje se zásadami cvičení, s jeho názorem a přidává i trochu té motivace. Bez ní by to přeci nešlo.

- Nemůžeš cvičit, protože nemáš čas? Ha... to je jen hloupá výmluva!
- Cviky obměňuj, ztěžuj. Jakmile si totiž tělo na něco zvykne, začne to provádět tak účelně, že spaluje méně kalorií.
- Z kardia Ti svaly nenarostou!
- Čím víc svalů, tím více spaluješ.
- Cvičení s vlastní vahou zapojí celou svalovou skupinu, ne jen určitý sval.
- Nevaž se každý den! (svaly stejně váží víc než tuk)

Část II: Program Tělo jako posilovna pro ženy

Teď už přecházíme k jádru celé knihy - k samotnému tréninkovému plánu. Ten je rozdělen celkem do tří cyklů, přičemž každý trvá v základu čtyři týdny. Je jen na Tobě, jaké tři dny v týdnu si zvolíš, ale tyto dny cvičíš. Cviky jsou rozdělené do čtyř skupin - tahové, dřepové, tlakové a ohýbání. Na začátku celého programu si zjistíš nejtěžší možný cvik z každé skupiny, který ještě zvládneš a s tím začneš. Postupně se zlepšuješ, svaly rostou, čas ti to nezabírá a všechno je růžové. Jupí. :D

Část III: Výživa

Nic samozřejmě nejde bez zdravé stravy, takže i pro tu je zde místo. Na začátku Tě autor seznámí se základními pojmy, jako jsou makro- a mikroživiny, kalorie, tuky, glykemický index... Na závěr přikládá ještě dva vzorové jídelníčky (které jsem ještě nezkusila, ale jen co na to bude čas a chuť, vyzkouším! :) ).
- Jedení v emocích se dá přemoci!
- Nehladov!
- Pij!
- Plánuj si jídlo.


Na úplný konec je přidáno něco, co mě rozesmálo - deset nejlepších způsobů, jak co nejvíc ztloustnout! V čele samozřejmě bod "Nesnídejte". :D Jojo, minimálně tuhle kapitolku by si měl přečíst každý. :D


Teď už ale k mé zkušenosti. Vzhledem k tomu, že v pondělí mám tělocvik a ve středu a v pátek se snažím chodit do posilovny, rozhodla jsem se vyhradit úterý, čtvrtek a sobotu tomuto programu. Musím říct, že mi to naprosto vyhovuje. Zvlášť, když jsem v úterý a ve čtvrtek až někdy kolem páté doma. Nemusím se namáhat s vymýšlením nějakého tréninku, stačí nějakých dvacet minut, cítím se naprosto skvěle a mám ze cvičení dobrý pocit. Co se soboty týče, ta díky tomu byla o něco volnější, než bývávala. Což vůbec nevadí. Doopravdy jsem vůbec nečekala, že bych se mohla cítit tak dobře a pozorovat pokroky po tak krátkém čase.

Co se mi ale líbilo asi nejvíce, bylo to, že to pro mě bylo těžké už od začátku. Díky třem "zkušebním" dnům jsem si stanovila své počáteční cviky sama, dle mých možností. Přiznejme si to, není nic víc motivujícího, než když jeden týden sotva uděláš nějaký cvik a o týden později si u něj můžeš připsat šipku a postoupit na další, těžší.

Nic není jen a pouze veselé a růžovoučké. Zároveň ani úplně černé. Sepsala jsem tedy pár plusů a mínusů, takže tak. Pro shrnutí. :D

- časová nenáročnost
- viditelné zlepšení
- zapojení více svalů najednou
- už na začátku jsou cviky těžké
- podrobný popis jednotlivých cviků
- motivace
- počáteční informace

-

- skoro žádné cvičení na břicho
- moje původní rádoby rozvržení dnů na "leg and butt day", "abs day", "arms and back day" šlo do kopru
Nikol

Nikol Mudrová

5 komentářů:

 1. Diky za tip a recenzi na takovou knizku, mrknu na to :)

  OdpovědětVymazat
 2. Škoda, že jsi nenapsala jaké pokroky jsi na sobě zaznamenala :) ono vlastně i ten dobrý pocit je mnohem lepší, že má člověk lepší náladu a lépe se cítí, ale když ubyde i nějaký ten centimetr, je to vždycky ještě radost navíc! :)
  Getmovin by Deni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já vím, původně jsem to plánovala. Pak mi ale došlo, že jelikož jsem necvičila jen a pouze podle tohohle programu, nebylo by to moc objektivní. Takže raději než nějaká falešná čísla jsem neuvedla žádná čísla. :) Ale třeba příště, uvidíme. :))

   Vymazat
 3. Tak to vyzerá zaujímavo. Práve u kníh tohto typu mi vadí, že väčšinou sa zameriavajú len na cvičenie, alebo výlučne na diétu, ale ono to práve ide ruka v ruke jedno s druhým. Osobne by som najskôr potrebovala zhodiť prebytočné kilá (po 5 rokoch nezdravého života na internáte je ich vážne dosť) a potom začať so spevňovaním a tvarovaním svalov, ale táto kniha určite rozšíri moju zbierku. Ďakujem za tip

  OdpovědětVymazat