Blogmas IV. (Mrkvové košíčky a kávové dukátky) | Read Eat and Live

Blogmas IV. (Mrkvové košíčky a kávové dukátky)

Dva dny. Už jen tak krátkou dobu. Dáme si večeři, rozsvítíme stromek, půjdeme se sestrou hledat zlaté prase (po tom, co se budeme celý den cpát cukrovím #logic), rozbalíme dárky, mrkneme na pohádku. Dojídáním cukroví nadrobíme na čistě umytou podlahu a veškerý úklid je v čudu. Proč se vlastně před Vánocemi uklízí? Zbytečný stres v době, kdy bychom se měli s horkým kakajíčkem válet před televizí.

Jenže ono to k tomu asi patří. Ne, že bych z toho byla nadšená. Všude pobíhající mamka, stresující kolem každého smítka prachu - to na vánoční náladě nepřidá. Bude to ale asi podobné, jako s cukrovím. Nemůžeme si prostě jen tak říct: "Proč bych pekla, když se to stejně do Štědrého dne sní?" Pf. To by naprostá byla hovadina! Asi už by to bez toho shonu nebylo ono. Neužili bychom si 24. ten odpočinek s takovou radostí, jako je tomu po všech těch přípravách. 


To ale neznamená, že si tyto krušné dny nemůžeš něčím zpříjemnit. Pusť si koledy. Zapni pohádku, alespoň jako pozadí, zatímco budeš uklízet. Dej si na sváču cukroví. 


Co mě naladí zaručeně nejvíce, je balení dárků! Už se na to tak zatraceně těším, to snad ani není možné. Kdybych to aspoň uměla, tak to chápu. Takhle se prostě jen těším na to, že ze skvělých (doufám) dárků udělám hroudu balicího papíru. Jo, je to smutný. Jo, možná bych se už mohla naučit balit. Ale take it easy and how it is. Nezapomeň - měj radost z každé maličkosti. Třeba i z toho, že seženeš krabici, do níž všechno nastrkáš a bude se to balit lépe. :D Mimochodem, z toho jsem byla fakt moc happy! Jen mě štve, že jsem tenhle rok všechny dárky vymyslela tak, že je musím zabalit na poslední chvíli. Prostě... úplně bych si teď nejraději dřepla na zem, rozložila přes celý svůj pokoj balicí papír, stužky, izolepu a všechno to zabalila. Je to horší, než čekání na štědrovečerní večeři, to Ti tedy povím. :D 

To teď ale není důležité. Hlavní téma je samozřejmě cukroví, tak pojďme rovnou na něj. Dnes to budou mrkvové košíčky plněné sušenými švestkami a kávové dukátky. :)

Mrkvové košíčky

Co budeš potřebovat?

- 250 g celozrnné (žitné) mouky
- 150 g mrkve
- 1/2 lžičky prášku do pečiva
- 60-70 g oleje (kokosový, olivový...)
- vanilkové aroma
- sušené švestky


Postup

Připrav se. Extrémně Tě budou bolet ruce. Ono se to nezdá, ale nastrouhat 2 mrkve není žádná hračka. Pak už k mrkvi ale jen přidáš mouku, aroma, kypřící prášek a olej. Já dala nakonec půl dávky rozpuštěného kokosového oleje a půl olivového. Všechno pěkně zamíchej a prohněť do celistvého těsta. To zabal do fólie a dej na chvíli odpočinout do ledničky.


Hned po strouhání je tohle nejpracnější část - z celého těsta musíš totiž vytvarovat košíčky. Ne, že bych v tom tedy byla nějaká přebornice, ale co... stejně se to sní a dobrý to bude tak,  i tak. :D Vše vyskládej na plech a peč v troubě předehřáté na 180 ° přibližně 20 minut.


Poté už jen rozmixuj v mixéru sušené švestky, naplň jimi upečené košíčky. Na závěr můžeš ještě ozdobit nějakým tím oříškem, semínkem... čímkoliv. Já použila slunečnicové semínko. :)


Kávové dukátky

Co budeš potřebovat?

- hrnek ovesné mouky
- 4 lžíce burákového másla
- lžíce mleté kávy
- lžíce holandského kakaa
- 2 lžíce agáve sirupu
- 5 lžic mléka


Postup

Už jsem se zmínila, jak je nepečené cukroví dobré? Po datlových kuličkách jsem zkusila ještě něco jiného. Obětovala jsem 4 vrchovaté (!!!) lžíce svého posledního burákového másla a uplácala jsem tyto dukátky. Asi jsem nejedla lepší cukroví. Opravdu doporučuji vyzkoušet! Kdo miluje jako já kávu a všemožná ořechová máslíčka, tohle je přímo pro něj! :)

Navíc je to strašně jednoduché. Vločky rozemel na mouku, všechny ingredience pak šoupni dohromady do nějaké mísy a rukama se v tom plácej tak dlouho, dokud nevytvoříš víceméně celistvé těsto.Z toho stačí už jen vytvarovat kuličky a ty případně ještě zmáčknout do něčeho mezi kuličkou a plackou. To už ale není nutnost, já jen nechtěla mít víc druhů cukroví ve stejném tvaru. #nepochopíš :D


Tímto jsem u konce se svými vánočními recepty, věříš tomu? Zároveň bych Ti také chtěla popřát krásné svátky, hodně štěstí, zdraví, plného břicha a pohody. Je to totiž nejspíše poslední článek do svátků. Kdo ví, kdy bude ten další. Ačkoliv mám blog a vše kolem něj neskutečně ráda, chci se jen válet. Navštěvovat příbuzné. Jíst. Koukat na pohádky. Nic neřešit. Každý by si měl svátky užít v kruhu svých blízkých bez nějakých povinností. Tak to má být. :) Jakmile se v tom klidu pořádně vyrochním, máš mě zpět, to se neboj. :) Nikol

Nikol Mudrová

2 komentáře:

 1. Mňam, Nikol, to vypadá naprosto božsky!
  Jinak u nás je to stejný, ten shon a uklízení k tomu asi prostě patří :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, děkuju moc. :) Ale dneska už je to super. Pohádky, pyžamo, válení... ♥

   Vymazat