Co (ne)dělat v Budapešti | Read Eat and Live

Co (ne)dělat v Budapešti

Jak nejlépe zakončit čtyřměsíční prázdniny, než pár dny v dalším městě, co se už dlouhou dobu vyjímá na mém bucket listu? Navíc, když jsme cestu tam plánovaly už někdy v zimě? Konečně tedy na Budapešť nadešel čas. My si s holkama ve středu nad ránem sbalily svých pět švestek a vydaly se noční tramvají vstříc novému dobrodružství. 


Už v autobuse jsem udělala jednu osudovou chybu. Poté, co mi bylo krapet šloufl, jsem zapila kinedryl v domnění, že ten vše vyřeší. Nevolnost vyřešil, ale... očividně je to na mě moc silný prášek. Nebo se mě chytla většina vedlejších účinků. Najednou jsem byla ospalá, totálně otupělá a připadala jsem si jak chodící mumie. Sotva jsem vnímala mapu v mobilu, zatímco jsem hledala cestu k apartmánu. Tam jsem pak padla do postele a do druhého dne rána se prakticky nezvedla. Naštěstí jsem se ale vyspala do růžova a ve čtvrtek už byla ready. 

Jen počasí nějak ready nebylo. Celý den propršelo a čvachtalo mi v obou párech bot, co jsem s sebou měla. Jinak to ale bylo moc fajn. Více zastávek na jídlo, kafe a ohřátí. A večer jsme pro jistotu zakempily v lázních. Co víc si přát? :) 


Další den už dokonce vysvitlo i sluníčko a ukázalo nám Budapešť v tom nejkrásnějším světle. My si tedy na nejhezčí a nejteplejší den naplánovaly většinu památek. Docela jsem se toho bála, ale musím říct, že se to dá zvládnout úplně v pohodě! Všechno je blízko u sebe a projít tak za den oba břehy není úplně nadlidský výkon. I s přestávkami na posilnění. :)


No, a kam tedy rozhodně nezapomenout zajít?

- Už jsem zmínila lázně. My byly v Széchenyi, které mají být nejrozsáhlejší léčebné v Evropě. Několik různých bazénů, saun, v krásných prostorech. Jen doporučuji do šaten žabky. :)- Markétin ostrov a zpívající fontána je must-see! I když písničky jsou většinou v maďarštině. Se sluníčkem ale třeba uvidíš duhu. A to se počítá! :D


- Pokud máš čas, určitě si jdi na ostrov i zaběhat. Mají běžeckou trať podél celého břehu, poběžíš okolo menší Zoo, antických ruin, fontány a nakonec si můžeš zacvičit na workoutovém hřišti s výhledem na parlament. :) 
- K rybářské baště a na hrad nejezdi lanovkou. Projdi se nejlépe od ostrova až nahoru zapadlými uličkami. Jsou krásné, nepotkáš tolik turistů a dokonce to není ani takový kopec, jak se na první pohled může zdát.- Nahoře u bašty využij okno Hiltonu k selfíčku. Máš to i s výhledem. :D


- Projdi se po mostech! A pokud počasí bude přát, víno na tomhle zeleným by mohlo stát za to. Lidi tam sedávají jako u nás, v Praze, na Náplavce. Tak trochu #Budapestvibes.

- Rozhodně se mrkni do Central Market Hall. Nejlíp s prázdným břichem a najez se tam. Třeba jejich vyhlášených sladkých/slaných langošů, či plněných trdelníků.


- Když přeci jen plný břicho, jako my, máš, ochutnej alespoň plněný "donut". My se tím sice totálně dožraly (bez jakýkoliv nadsázky), ale stálo to za to. :D


- Kam jinam se o zlatou hodinku vydat, než na nejkrásnější vyhlídku Budapeště, která strčila do kapsy i pražské Kyvadlo? Je na kopci Gellért a najdeš tam i Sochu svobody. Se štěstím třeba i nějakou svatbu. Plus výšlapem nahoru strávíš donut z Marketu. Ty schody jsou totiž vražedný! :D
- Alžbětin most po západu slunce s červánkama? Nejkrásnější!

- To samé platí pro večerní procházku po Váci utca.


 - Chceš se večer pobavit? Určitě zajdi do jednoho z Ruin barů. Poznáš spoustu dalších turistů, dáš si pivo/koktejl v nejstylovějším prostředí a Budapešť poznáš zas z jiného úhlu.

- Snad se ani nevyplatí vyhledávat dobrý místa, kde se zastavit na kávu. Stačí prostě jít a určitě na něco narazíš. S největší pravděpodobností právě tak najdeš ty nejhezčí kavárny. :)


- Pokud jsi fanouškem hummusu jako já, hummus bar je jasná volba! Je jich ve městě několik a zaručeně se najíš. Snad jen... jeden talíř hummusu úplně bohatě stačí pro dva lidi. Věř mi. Ani ti největší nenažranci (čti: já a Naty) to nemohli dojíst. Ale prostě... rozmixovaná cizrna, s pečenou cizrnou a cizrnovou kuličkou? Come oon. To je cizrnový sen. <3- V centru nakoukni do nejstarší linky metra. I když... i ty nové jsou krásné. Za mě nejhezčí metro, kde jsem byla! Jen záchody jsme tam hledaly marně. Takže po osmihodinové cestě autobusem zamiř nejprve raději do nějakého nákupního centra nebo restaurace. :D

- Rozhodně se vykašli na hotel. Najdi Airbnb v centru. Ušetříš a třeba taky narazíš na byt v nějakém roztomilém vnitrobloku. Od bydlení až po samotné město musím říct, že to byly skvělé čtyři dny. Takové, které jsem před začátkem školy vážně potřebovala. A teď zpět do reality a busy životu. Ale abych pravdu řekla, už se na to docela těším. Tak snad jen budu mít dost času se ozvat co nejdříve.

Zatím se měj krásně. :)Nikol
Nikol Mudrová

10 komentářů:

 1. Niky, krásný článek a skvělé fotky :)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 2. Moc krásný článek a moc krásné fotky! Do Budapešti chci už dlouho, tak jsi mě teď naladila kam se vydat příště!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě doporučuju. Zaručeně se ti tam bude líbit! :)

   Vymazat
 3. Víc takovýchto článků prosím! Fakt se ti to moc povedlo :) Moc ráda si přečtu o městech, kam bych se mohla sama zajet podívat jen tak bez průvodce :) Chtěla bych tě poprosit, kdyby ti to nevadilo, tak na kolik ti vyšly základní údaje a celkově jak je tam moc draho :) protože když jsem jela s kamarádkou do Dánska, tak na tamnější ceny jsme měly sebou opravdu málo peněz :( Díky! :)

  https://wantbefitm.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé ty jsi zlatá. Děkuju a určitě takových článků ještě spousta bude. :)
   Hele.. v Budapešti to vůbec drahý není. Ceny jsou tam tak srovnatelný jako v Praze, metro snad i levnější a vlastně není ani vůbec potřeba a za ubytování přes Airbnb jsme daly každá na 4 noci kolem 1600. :)

   Vymazat
 4. Budapešť som navštívila už veľa krát, musím povedať že je to nádherné mesto. Všetky fotky ktoré su v článku sú veľmi pekné, podarili sa ti :)

  VictoriaTenshi

  OdpovědětVymazat